Każdy hodowca chce, aby jego zwierzęta posiadały jak największą wartość. Wówczas to bowiem gospodarstwo jest dochodowe i przynosi duże zyski. Dobre zdrowie oraz prawidłowy wzrost potrafią zapewnić zwierzętom dobrze dobrane oraz sprawdzone pasze. Pośród wielu z nich można wymienić mączkę rybną, która stanowi jeden z nielicznych produktów pochodzenia zwierzęcego, którym można karmić trzodę oraz drób.
Jak powstaje mączka rybna?
Produkt ten jest wykorzystywany w gospodarstwach od wielu lat. Jak wskazuje nazwa mączka rybna powstaje w wyniku przerobu ryb. Mogą one być jednego gatunku lub mieszanką kilku, np. łososia, makreli, pstrąga, śledzia, szprota oraz flądry. Karma ta bardzo często jest również pozyskiwana w wyniku przerobu odpadów przetwórstwa rybnego. Pośród wielu z nich można wymienić: głowy, kręgosłupy, rybie wnętrzności, łuski oraz płetwy. W procesie produkcji surowce te są poddawane działaniu wysokich temperatur, dzięki czemu pozbywa się z nich większości wody. Zabieg ten gwarantuje odpowiednią czystość mikrobiologiczną przetwarzanego produktu.
Mączka z ryb – cenne źródło białka
Z roku na rok karma ta cieszy się coraz większą popularnością. Na zakup mączki rybnej decydują się przede wszystkim ci hodowcy, którym zależy na dobrym zdrowiu hodowanych osobników. Ta wartościowa karma zawiera bardzo dużą ilość białka, które to charakteryzuje się tym, że jest lekkostrawne oraz bardzo dobrze przyswajalne. Ponadto zawiera aminokwasy egzogenne, wśród których można wyróżnić: treoninę, metioninę,lizynę oraz tryptofan. Ze względu na zawartość tłuszczu posiada bardzo dużą wartość energii metabolicznej. W mączce rybnej można również znaleźć liczne substancje odżywcze oraz związki mineralne takie jak: wapń, fosfor, magnez, witaminy A, D i E oraz z grupy B, które to pełnią istotna rolę w prawidłowym rozwoju oraz funkcjonowaniu wielu zwierząt hodowlanych.
Rybna mączka – wartościowa karma dla drobiu
Mączka z ryb to karma zalecana dla drobiu, a między innymi dla kur niosek. Duży udział aminokwasów egzogennych wpływa bardzo pozytywnie na strukturę jajek. Dzięki uzupełnieniu diety w sporą dawkę tłuszczu u osobników wzmacnia się układ odpornościowy. Co więcej są one skutecznie chronione przed zakażeniami pasożytniczymi oraz bakteryjnymi. Przetworzone odpady rybne potrafią z powodzeniem zastąpić mączki mięsne z możliwością maksymalizacji energii metabolicznej w całej hodowli. Podawanie zwierzętom odpowiednich dawek mączki rybnej pozwala na skuteczną walkę ze stresem cieplnym oraz wieloma innymi niepokojącymi czynnikami środowiskowymi.
Co prawda karma ta posiada dość specyficzny zapach, ale nie powinien on odstraszać hodowców. Wystarczy bowiem właściwa aplikacja, aby w pełni skutecznie uniknąć problemu przeniesienia się rybiego zapachu na produkowane przez nioski jajka. Na zjadaniu mączki rybnej najwięcej zyskują młode ptaki. Podawanie im tego komponentu we właściwych ilościach sprawia, że osobniki szybciej się rozwijają oraz nie chorują. Dzięki charakterystycznemu zapachowi oraz smakowi rybia mączka jest bardzo chętnie konsumowana, a ptactwo domowe szybko przybiera na masie.
Najnowsze komentarze