W jaki sposób da się sprawdzić swoje IP?

Choć może nie dl wszystkich jest to oczywiste, to warto pamiętać, że każde urządzenie z dostępem do sieci albo też funkcjonujące w sieci lokalnej ma swój adres IP. W niniejszym tekście pochylimy się nieco nad tym zagadnieniem. Poznamy nie tylko definicję, ale też jak sprawdzić moje ip. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko zachcieć do dalszej lektury.

Co to jest adres IP, czyli krótka definicja

Pod pojęciem adresu IP znajduje się skrót „Internet Protocol”.

Chodzi tutaj mianowicie numer przypisany do wszystkich urządzeń łączących się siecią. Mamy więc tutaj do czynienia nie tylko z komputerami czy laptopami, ale również tabletami i smartfonami. Co więcej, sam adres IP należy do obowiązkowych parametrów przy każdorazowym połączeniu internetowym. Wówczas urządzenie otrzymuje kombinację numeryczną, która fachowo może być określana jako jego adres domowy. Wszystkie adresy IP są kolportowane pomiędzy dostawców przez krajowe centra. One z kolei rozdzielają je między swoich klientów, czyli wszystkich użytkowników sieci.

Podpowiadamy, jak sprawdzić moje ip?

Zewnętrzny adres IP

W pierwszej kolejności skupimy się na zewnętrznym adresie, który bez problemów jesteśmy w stanie poznać dzięki odwiedzinom na dedykowanej temu stronie www lub też poprzez ustawienia routera.

Nasz wewnętrzny adres IP

Ten wariant adresu IP jesteśmy w stanie poznać dzięki wpisaniu odpowiedniej komendy w wiersz polecenia.

Chodzi tu mianowicie o kombinację klawiszy Windows + R, a w dalszej kolejności należy wprowadzić – komendę cmd. Całość potwierdzamy klawiszem Enter. Potem trzeba wstukać komendę ipconfig, a całość znów potwierdzić Enterem. Wówczas naszym oczom ukarzą się wszelkie dane odnośnie do posiadanych kart sieciowych i właściwych im adresom. Ich ilość jest zależna od tego, jak dużo ich mamy podpiętych. Zatem może to być jedna pozycja lub też więcej.
W przypadku połączenia kablem powinniśmy swój wzrok skierować na pozycję nosząca nazwę
,,Połączenie kablowe” albo też „Ethernet”. Z kolei w przypadku połączenia przez Wi-Fi należy wypatrywać pojęć „Sieci bezprzewodowe” lub Wireless”.

Author: biurogetek.com.pl